13 czerwca 2018 r., po raz drugi w historii Uczelni Jana Wyżykowskiego, odbył się Polkowicki Festiwal Nauki. Do udziału zaprosiliśmy uczniów polkowickich szkół podstawowych. Tak jak w roku ubiegłym zainteresowanie było ogromne – w murach UJW gościliśmy ponad 850 uczniów z 52 klas! Były maluszki z I i II klas podstawówki a także młodzież z II i III klas wygaszanych gimnazjów. Dziękujemy, że tak tłumnie nas odwiedziliście!
Młodzi mieszkańcy gminy Polkowice mieli okazję niemalże „dotknąć” nauki. W salach wykładowych królowały gady, pajęczaki, nietoperze, sowy, grzyby, drzewa a także odczynniki chemiczne, ciekły azot czy najprawdziwsze ludzkie kości. Po korytarzu UJW jeździł… marsjański łazik J
Gościem specjalnym Festiwalu był wyjątkowy człowiek, popularyzator nauki – Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, miłośnik astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny a także częsty gość programów telewizyjnych i radiowych, prowadzący programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo a w latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Wykładowca opowiedział uczniom o fantastycznych zjawiskach całkowitego zaćmienia słońca i zorzach polarnych, które miał okazję osobiście oglądać i uwiecznić na fotografiach i filmach. Pan Karol odpowiedział także na zaskakujące pytania uczniów nawiązując jednocześnie bardzo ciekawy dialog z dziećmi.
Niezwykła nauka jaką jest astronomia pojawiła się także na warsztatach gdzie dzieci poznawały gwiazdozbiory i ich miniatury mogły samodzielnie odwzorować. Oprócz tego po korytarzu jeździł niekonwencjonalny pojazd – Scorpio X – łazik marsjański, którego konstrukcja wykonana jest w większości z aluminium lotniczego i poliamidu, lekkich materiałów, ale o bardzo dobrych własnościach mechanicznych. Łazik ma napęd na cztery koła, a każde koło jest zasilane przez osobny silnik i dzięki temu ma wystarczającą moc by móc pokonać nawet najbardziej wymagający teren oraz przeszkody.
Wielkie emocje w dzieciach budziły warsztaty z udziałem żywych zwierząt. Uczestnicy mieli okazję wziąć na ręce przepięknego kameleona, kolorowe węże czy włochatego i nieco przerażającego pająka. Podczas wykładów dzieci miały okazję nieco dokładniej poznać zwyczaje nietoperzy, usłyszeć ciekawych sowach i dowiedzieć się czy rzeczywiście to, że biedronka ma 7 kropek oznacza, że ma 7 lat J. Nauki przyrodnicze reprezentowane były także na wykładach o grzybach, które otaczają nas bez przerwy i na każdym kroku. Wykładowca opowiadał o grzybach w powietrzu czy na żywności i o ich wpływie na życie i zdrowie człowieka. Uczestnicy Polkowickiego Festiwalu Nauki poznali też historię papieru na warsztatach pn. od drewna do papieru i własnoręcznie wykonywali papier czerpany ozdabiając go roślinami – efekty tych prac manualnych można podziwiać na zdjęciach.
Podczas warsztatów układ szkieletowy człowieka przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk opowiedziała młodzieży jakie funkcje spełniają poszczególne kości naszego układu szkieletowego i jakie ruchy dzięki nim możemy wykonywać. Dzieci mogły dotknąć prawdziwych kości, zobaczyć ile ważą i jak niezwykłym tworem natury są. Dzięki temu spotkaniu wiedzą, że Archeolodzy badający odnalezione szkielety są w stanie odpowiedzieć jakiej płci był ten człowiek, jakie przebył choroby i jak umarł.
Na warsztatach chemiczno-fizycznych młodzież poznała niezwykłe właściwości ciekłego azotu i miała okazję posmakować… czekolady 😉 Nie zabrakło też nieco bardziej „zapachowych” doświadczeń przy użyciu „zwykłych substancji” takich jak ocet czy soda oczyszczona. Poza tym uczniowie próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie czy dwutlenek węgla jest przyjacielem czy wrogiem człowieka.
Podczas Festiwalu nie zapomnieliśmy też o naszej planecie. Uczniowie najmłodszych klas wzięli udział w warsztatach ekologicznych gdzie świetnie się bawili a jednocześnie uczyli się jak mądrze chronić Matkę Ziemię. Każde dziecko wyszło z tych zajęć dzierżąc ekologiczną, ozdobioną przez siebie torbę, a dla najbardziej aktywnych prowadząca przewidziała nagrody, takie jak np. ekologiczny bidon, który po zużyciu można przekompostować!
Wszystko to co miało miejsce podczas Polkowickiego Festiwalu Nauki pokazuje jak ważna jest Nauka w życiu człowieka i jak wiele ludzkość osiągnęła dzięki ciągłym badaniom i szukaniu odpowiedzi na niepojęte zjawiska. Mamy nadzieję, że zaszczepiliśmy dzieciom chęć pogłębiania wiedzy, studiowania literatury i zrozumienia tego co niezrozumiałe.
Polkowicki Festiwal Nauki jest organizowany w Uczelni Jana Wyżykowskiego w ramach Uniwersytetu dziecięcego UJW, który jest współfinansowany z budżetu Gminy Polkowice.
Zapraszamy do galerii zdjęć 🙂