23 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, odbył się ostatni przed wakacjami zjazd dla naszych młodych studentów. Tego dnia gościliśmy w UJW Heweliuszy nauki, Atomic Atelier i Macieja Rdzanka – doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Był własnoręcznie krzesany ogień, własnoręcznie wykonane okulary 3D i lunety, Planetarium VR oraz… karaczany!!!!! Oprócz warsztatów, które odbywają się w małych grupach, wszystkie dzieci wzięły udział w wykładzie pt. Bezpieczeństwo eksperymentowania i zabawy.
Studenci II roku w ten czerwcowy weekend poznali potęgę niebezpiecznego i pięknego żywiołu jakim jest ogień. Podczas warsztatów, dzieci krok po kroczku „przeszły” tysiące lat historii jakie przeszedł człowiek od momentu gdy wpadł na pomysł co zrobić aby powstał ogień aż do dzisiaj, gdy płomień bywa bardzo wszędobylski. Dzieciaki rozpalały ogień sposobami naszych przodków a także za pomocą tajników nauki.
„Starszaki” dowiedziały się także po co człowiekowi dwoje oczu, jak działa i jak zbudowane jest oko, dlaczego oczy czasem oszukują, jakie ograniczenia ma ludzki wzrok, które oko jest okiem dominującym i jak działają okulary 3D. Słuchacze stworzyli także własne okulary do oglądania fotografii stereoskopowej.
Planetarium VR to połączenie tajemniczej i pięknej wiedzy astronomicznej z nowoczesnymi technologiami. Zajęcia warsztatowe miały formę pokazu wirtualnej rzeczywistości, gdzie uczestnicy zakładali gogle VR i przez chwilę przenosili się do innego świata – świata podróży międzygwiazdowych, gwiazdozbiorów, planet. Warsztaty te to było połączenie świetnej przygody, pięknej wizualizacji, dobrej zabawy i ciekawej nauki. Dzieci dowiedziały się także gdzie to co zobaczyli w goglach szukać na nocnym niebie.
Pierwszoroczniaki, tak jak w roku ubiegłym ich starsi koledzy, spotkali się z budzącymi niechęć większości ludzi małymi stworzonkami – karaczanami. Niewielu śmiałków miało odwagę pogłaskać te owady, nie wspominając o wzięciu ich na rękę. Gratulacje należą się Antkowi, który z uśmiechem na twarzy udowodnił, że do odważnych świat należy! Dołączył tym samym do grona śmiałków z II roku, którzy rok wcześniej robili zakłady, kto z nich będzie miał na sobie więcej karaczanów! 🙂 Podczas tych zajęć, oprócz łamania stereotypów dotyczących karaczanów, dzieci dowiedziały się czym żywią się te stworzenia i jak się je hoduje.
Na warsztatach Badamy niebo czas poświęciliśmy na budowę i poznanie podstawowych przyborów astronomicznych, np. sekstansu. Oprócz tego dzieci poznały historię niektórych misji kosmicznych i dowiedziały się czym są satelity i jakie dane o Wszechświecie zbierają dla nas.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Udanych wakacji życzymy wszystkim naszym małym naukowcom. Do zobaczenia we wrześniu 🙂